درباره وبلاگ


با سلام خدمت بازدید کننده های محترم
در حال مشاهده یکی از بلاگهای موسسه خدمات مالی و مدیریت كوشا فهیم موفق هستید.
این گروه آمادگی برای هرگونه مشاوره و اجرای خدمات حسابداری مالی، مالیاتی و حسابرسی را دارد.
برای مشاهده خدمات ما روی لینک خدمات کلیک کنید.
برای استفاده از خدمات ما با تلفن زیر تماس حاصل بفرمایید.
09354066234: تفرشی

مدیر وبلاگ : ali acc
موضوعات
نویسندگان
نظرسنجی
نحوه آشنایی و ورود شما به این سایت چگونه بوده؟
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
ارائه خدمات مالی مالیاتی و حسابرسی
امور حسابداری مالی مالیاتی و حسابرسی خود را به متخصصین این رشته بسپارید
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               خدمات ما             RSS                  ATOM
سه شنبه 30 آبان 1391 :: نویسنده : ali acc
به‌كارگیری فناوریهای نوین در حرفه حسابرسی

Using modern technologies in the audit profession
گفتگو با استاد احمد فاضلی


Talk with Professor Ahmad Fazeli


سازمان حسابرسی نقش درخورتوجهی در توسعه حرفه حسابرسی در كشور به‌عهده داشته است. ماده 9 آیین‌نامه «راهكارهای افزایش ضمانت اجرایی و تقویت حسابرسی» مصوب كمیسیون اقتصادی دولت نیز سازمان حسابرسی را مكلف ساخته است در جهت ارتقای سطح كیفی، دقت و سرعت ارائه خدمات حسابرسی و بازرسی، شرایط لازم برای به‌كارگیری فناوری نوین در حرفه حسابرسی در كشور را فراهم سازد.
در گفتگویی با آقای احمد فاضلی عضو هیئت عامل سازمان حسابرسی، آخرین تحولات موضوع یادشده را با شما در میان می‌گذاریم.

حسابرس
فناوری اطلاعات در حوزه گزارشگری مالی (در شرکتها) در ایران چه پیشرفتهایی داشته و در چه سطحی است؟
فاضلی
قبل از هر چیز بهتر است ابتدا به تعاریفی درباره گزارشگری مالی و فناوری اطلاعات بپردازیم و سپس نقش فناوری اطلاعات را در گزارشگری مالی مورد بررسی قرار دهیم.
فناوری اطلاعات در حقیقت به فناوریهای نوینی همچون رایانه و اینترنت اطلاق می‌شود که عملیات جمع‌آوری، ذخیره‌سازی، پردازش، بازیابی و انتقال اطلاعات را انجام می‌دهند. امروزه نقش اینترنت در توسعه و انتقال اطلاعات به همراه سیستمهای رایانه‌ای بسیار پررنگ شده و زمینه به اشتراک‌گذاری اطلاعات به‌لحظه را برای کلیه ذینفعان فراهم آورده است.
و اما در مورد گزارشگری مالی باید بگویم که محصول نهایی فرایند حسابداری مالی، ارائه اطلاعات مالی به استفاده‌کنندگان مختلف، اعم از استفاده‌کنندگان خارج یا داخل واحد تجاری، در قالب گزارشهای حسابداری است. آن گروه از گزارشهای حسابداری که با هدف تأمین نیارهای اطلاعاتی استفاده‌کنندگان خارج از واحد تجاری تهیه و ارائه می‌شود، در حیطه عمل گزارشگری مالی قرار می‌گیرد.
در مورد نقش فناوری اطلاعات در گزارشگری مالی باید عنوان کنم که امروزه تحولات شگرفی در زمینه فناوری اطلاعات رخ داده و پیشرفتهای آن فراگیر شده، به‌طوری که تغییرات کاملاً متفاوتی را در زمینه‌های مختلف ایجاد کرده است. مهمترین ویژگیهای آن سرعت زیاد در پردازش داده‌ها، دقت فوق‌العاده زیاد، سرعت بالای دسترسی به اطلاعات، به‌روز بودن، امکان مبادله الکترونیکی اطلاعات، کیفیت بالا، قیمت فوق‌العاده ارزان و رو به‌کاهش می‌باشد، هر چند که به موازات آن گسترش حجم عملیات و پیچیده‌تر شدن امور را در پیش داریم.
با توجه به این عوامل دیگر نیازی به توجیه استفاده از فناوری اطلاعات در دنیای امروز نخواهیم داشت و حسابداری نیز ناگزیر به کاربرد و استفاده از تمام یا برخی از روشهای نو در ارائه خدمات و وظایف خود می‌باشد؛ چرا که به گفته گری ساندم (Gary Sundem) رئیس سابق انجمن حسابداری امریکا (AAA)، نقش اطلاعات در جامعه اهمیت بیشتری پیدا کرده است. پس تهیه‌کنندگان اطلاعات، به‌خصوص حسابداران، باید تهیه‌کنندگان اطلاعات پیشرفته و با کیفیت باشند تا خدماتشان با قیمتهای بالا خریدار داشته باشد، در غیر این صورت در آینده جایگاهی نخواهند داشت.
بنابراین تحقیقاتی در زمینه شناخت فناوریهای جدید و پی بردن به اینکه کدامیک از این فناوریها و چگونه باید به‌کار برده شوند تا باعث ارتقای کیفیت حرفه و پیشرفت حسابداری، همزمان با تحولات اساسی در فناوری اطلاعات شوند، لازم و ضروری است.
اولین و بزرگترین عامل که در کار سازمانها تغییر ایجاد کرده و خواهد کرد، اینترنت است. اینترنت با تغییر اساسی، روش عملکرد شرکتها، و در کل حرفه‌ها را زیرورو می‌کند. اینترنت، فناوری اطلاعاتی است که بیشترین مسئولیت را برای تغییر در رویه حرفه به عهده دارد. به همین منظور نباید نقش سیستمهای برنامه‌ریزی منابع بنگاه (ERP) را نادیده گرفت. آنچه که سیستمهای برنامه‌ریزی منابع بنگاه انجام می‌دهند این است که همه اطلاعات سازمان را در یک منبع مرکزی گردآوری می‌کنند به‌طوری که دسترسی به اطلاعات کلیدی، به‌خصوص برای اعضای خارج از سازمان خیلی آسانتر می‌شود. به دست آوردن یک مرحله بالاتر سیستمهای برنامه‌ریزی منابع بنگاه، مستلزم هماهنگی سیستمهای برنامه‌ریزی منابع داخلی سازمان با سیستمهای فروشندگان و مشتریان می‌باشد که باعث ایجاد سیستم برنامه‌ریزی منابع چندبنگاهی (MERP) می‌شود. تکنولوژی توانمند برای تکامل چنین سیستمهایی، اینترنت است.

حسابرس
چگونه فناوری اطلاعات به مدلهای گزارشگری مالی مرتبط است و چرا این مدلها به تغییر نیاز دارند؟
فاضلی
پاسخ کوتاه و مختصر این است که سرمایه‌گذاران و اعتباردهندگان نیز جزو اعضای حرفه محسوب می‌شوند و دنبال منابع اطلاعاتی گوناگون برای ارزیابی کارایی شرکت هستند. از طرفی پیشرفت چشمگیر فناوری اطلاعات و مزایای آن باعث می‌شود که اطلاعات زیادی از طریق پایگاه عمومی داده‌ها، به‌خصوص اینترنت، در دسترس باشد و در نتیجه تصمیم‌گیرندگان بتوانند به‌طور روزافزون از اطلاعات به‌موقع و متنوع برای تصمیم‌گیری استفاده کنند؛ در حالی که آنها هنوز مجبور به استفاده از اطلاعات صورتهای مالی حسابرسی شده‌ای هستند که این اطلاعات فقط به‌صورت دوره‌ای و بر مبنای اطلاعات گذشته در دسترس هستند.
بنابراین منطقی است فرض کنیم که انتظار آنها نیز برای دسترسی به اطلاعات کلیدی موجود در سیستمهای اطلاعاتی داخلی شرکتها، بیشتر خواهد شد. این انتظارات برای بعضی افراد کاملاً متفاوت از موارد افشایی است که توسط سازمانها روزانه به‌صورت رایگان از طریق مراكز اطلاع‌رسانی اینترنتی ارائه می‌شوند. صرفاً اعلام ساده اسناد مالی و صورتهای مالی حسابرسی شده (به‌صورت دوره‌ای و برمبنای گذشته، و آنها را از طریق اینترنت در اختیار عموم گذاشتن، نیاز سرمایه‌گذاران را که با بیتابی جویای اطلاعات جاری درباره وضعیت مالی شرکت هستند، برطرف نمی‌کند. در نتیجه، این نوع اطلاعات حسابداری ارائه شده، برای تصمیم‌گیری کم‌اهمیت خواهند بود مگر اینکه مدلی جدید به‌منظور تهیه اطلاعات مالی به‌موقع برای برطرف کردن این نیاز، ایجاد شود.
شکی نسیت که فناوری اطلاعات جریان اطلاعات را بین شرکتهای تهیه‌کننده اطلاعات و استفاده‌کنندگان اطلاعات تغییر داده است. از سالها قبل کلیه مراحل چرخه حسابداری به جز گزارشگری، به‌صورت الکترونیکی انجام می‌شدند. با این وجود، رشد فزاینده فناوری اطلاعات از قبیل پیدایش اینترنت و ابزارهای آن و استفاده از آنها در گزارشگری، از سال 1997 در کشورهای توسعه‌یافته مکانیزم جدیدی را ایجاد کرده و گزارشگری مالی را به سمت گزارشگری مالی به‌هنگام (پیوسته) سوق داده‌ است، بدین صورت که با استفاده از زبان گزارشگری مالی توسعه‌پذیر (XBRL) سیستم مالی یکپارچه به‌صورت مستقیم به اینترنت وصل می‌شود.
ایکس‌بی‌آرال به‌منظور غلبه بر محدویتهای گزارشهای مالی ایجاد شده است. این زبان، اطلاعات مالی را با روش استاندارد شده در زمینه تهیه، انتشار و تبادل اطلاعات مالی ارائه می‌کند. همچنین استقلال از نوع فناوری سخت‌افزاری و نرم‌افزاری به‌کار رفته، توانایی مبادله اطلاعات بین سیستمهای رایانه‌ای در محیطهای گوناگون، تهیه کارامد صورتهای مالی و استخراج اطلاعات مالی برای اهداف تجزیه‌وتحلیل، از ویژگیهای برجسته آن به شمار می‌رود و نهایتاً اینکه هدف زبان گزارشگری مالی توسعه‌پذیر، تسهیل تبادل اطلاعات در سطح جهان است.
بنابراین استفاده‌کنندگان از اطلاعات حسابداری در هر نقطه از جهان می‌توانند به مرکز اطلاع‌رسانی اینترنتی شرکتها مراجعه کرده و هر لحظه صورتهای مالی را با آخرین تغییرات مشاهده و تجزیه‌وتحلیل کنند. به این ترتیب، نیازی به چاپ و توزیع صورتهای مالی آن هم فقط در پایان سال مالی و میاندوره‌ای نخواهد بود و اطلاعات از طریق اینترنت (یا جانشین آن) در همه حال در دسترس خواهد بود كه به آن گزارشگری مالی به هنگام نیز می‌گویند.

حسابرس
وضعیت در كشور ما چگونه است؟
فاضلی
در حال حاضر در کشور ما، بسته به اندازه و نوع فعالیت شرکتها، برخوردهای متفاوتی با پدیده فناوری اطلاعات در حوزه گزارشگری مالی شده است. بدین ترتیب که در تعداد خیلی محدود از شرکتهای بزرگ اقدام به پیاده‌سازی سیستم برنامه‌ریزی منابع بنگاه شده که عمدتاً بطور کامل اجرایی نشده و در سایر شرکتها نیز از سیستمهای یکپارچه اطلاعاتی تا سیستمهای جزیره‌ای متناسب با نگرش مدیران، بهره‌‌برداری می‌گردد. البته باید اقرار کنم شرکتهای بورسی وضعیت مناسبی نسبت به سایر شرکتها در این زمینه دارند.
شایان ذکر است پس از ابلاغ آیین‌نامه راهکارهای افزایش ضمانت اجرایی و تقویت حسابرسی که پس از تصویب کمیسیون اقتصاد به تایید مقام محترم ریاست جمهوری رسیده است، معاونت محترم شرکتهای دولتی وزارت دارایی با همکاری سازمان حسابرسی موضوع تهیه دستورالعمل ارتقای سطح انضباط مالی شرکتها و موسسات دولتی و ساماندهی نرم‌افزارهای حسابداری مورد استفاده آنها، موضوع بند 12 آیین‌نامه مذکور را در دستور کار قرار داده‌اند و در حال حاضر دستورالعمل تهیه شده جهت نظرخواهی به شرکتهای دولتی ارسال گردیده است که قطعاً با اجرایی شدن آن کلیه شرکتهای دولتی موظف به ارائه اطلاعات مالی یا گزارشهای مورد نیاز با استفاده از فناوری اطلاعات می‌باشند.

حسابرس
حرفه حسابرسی در ایران تا چه اندازه از امکانات و پیشرفتهای فناوری اطلاعات بهره جسته است؟
فاضلی
هر چند روشهای سنتی دیگر پاسخگوی حسابرسی سازمانهای بزرگ و پیچیده امروزی نیست و به‌کارگیری فناوری اطلاعات و ابزار نوین اطلاعاتی در ارائه اطلاعات به‌لحظه و دقیق جریان مالی این سازمانها امری حیاتی به‌نظر می‌رسد ولی متاسفانه در ایران در حال حاضر عمدتاً حسابرسی براساس شیوه سنتی یعنی اجرای آزمون محتوا صورت می‌پذیرد و حسابرسی مبتنی بر ریسک که لازمه اجرای صحیح آن استفاده از فناوری اطلاعات است به‌ندرت انجام می‌شود. البته مقدمات تغییر روش سنتی به روشهای جدید مبتنی بر فناوری اطلاعات نیز فراهم و برنامه‌ریزی‌های اولیه صورت پذیرفته است.
در ماده 9 آیین‌نامه یادشده، سازمان حسابرسی مکلف شده است که در مدت زمان مشخص پس از اخذ اعتبار لازم از معاونت محترم برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس‌جمهور نسبت به تهیه و ایجاد نرم‌افزارهای تخصصی لازم، به‌کارگیری نیروهای متخصص، فراهم نمودن تجهیزات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری مناسب و برقراری دوره‌های آموزشی مربوط، شرایط لازم برای به‌کارگیری فناوری نوین در حرفه حسابرسی در کشور را فراهم کند. بر این اساس طرح اولیه در 8 فاز در سال 1388 تهیه و جهت سیر مراحل بررسی و تصویب اعتبار به معاونت مذکور ارسال شده است و براساس آخرین اطلاعات واصله بررسیهای کارشناسی طرح فوق تکمیل و مورد تایید قرار گرفته و آخرین مراحل اداری تامین اعتبار و ابلاغ آن طی می‌گردد.

حسابرس
به‌کارگیری فناوری اطلاعات  در کار حسابرسی تا چه اندازه می‌تواند حرفه را متحول کند؟
فاضلی
با توجه به نیاز حسابرسان به اطلاعات مالی واحدهای مورد رسیدگی در اسرع وقت، مشخص می‌شود که به‌کارگیری فناوری اطلاعات که با نظام سیستمهای مالی و حسابداری در کشور سازگار باشد، امری ضروری به‌نظر می‌رسد. در این راستا سازمان حسابرسی نیز گامهایی جهت برخط کردن عملیات حسابرسی برداشته است و درصدد است تا با استفاده از همفکری  و همراهی افراد حرفه‌ای در دستگاههای نظارتی و موسسه‌های معتبر حسابرسی و موسسه‌ها و شرکتهای تولیدکننده نرم‌افزار این مهم را به نتیجه نهایی برساند.
به‌کارگیری فناوری اطلاعات در کار حسابرسی می‌تواند موجب افزایش چشمگیری در سرعت و دقت گزارشگری و به حداقل رساندن حضور عینی حسابرسان در محل واحد مورد رسیدگی گردد.

حسابرس
سازمان حسابرسی چه رسالتی در توسعه به‌کارگیری فناوری اطلاعات در حرفه حسابرسی برای خود در نظر دارد؟
فاضلی
سازمان حسابرسی به‌عنوان مرجع تدوین استانداردهای حسابرسی و حسابداری در ایران که بحمدا‌... توفیقات چشمگیری در این ارتباط کسب نموده بر خود واجب می‌داند با توجه به پتانسیل حرفه‌ای و تخصصی بالای موجود در درون سازمان و همچنین با استفاده از توان سایر دستگاههای نظارتی، موسسه‌های حسابرسی و تولیدکنندگان نرم‌افزار، به‌کارگیری فناوری اطلاعات در حرفه حسابرسی را که یک پروژه ملی است، در کشور کاربردی و اجرایی نماید. در این راستا اقدامات اولیه انجام‌شده و در آینده نزدیک با ایجاد کارگروه تخصصی جدید تصمیمات اجرایی اتخاذ و اعمال خواهد گردید.

حسابرس
در زمینه پرسشهای پیشگفته چه پیشرفتهایی تاکنون محقق شده و چه برنامه‌هایی برای آینده دارید؟
فاضلی
مدیریت سازمان حسابرسی از چند سال گذشته اقدامات اولیه آموزشی مرتبط با حسابرسی رایانه‌ای را برای کلیه همکاران حرفه‌ای و ستادی سازمان، تدارک دیده و در حال حاضر کلیه کارکنان سازمان دوره‌های مقدماتی و پیشرفته آی‌سی‌دی‌ال (ICDL) را گذرانده‌اند. از طرف دیگر بین سالهای 1381 الی 1386 با دستور مدیریت وقت و با پیگیری سرپرست واحد خدمات مدیریت سازمان و کمک تعدادی از موسسه‌های حسابرسی، مراحل مقدماتی مطالعات و تا حدی اجرایی حسابرسی رایانه‌ای طی شد که البته دارای اشکالاتی بود و متوقف گردید.
پس از وقفه چند ساله مجدداً از سال گذشته و تقریباً همزمان با ابلاغ آیین‌نامه مورد اشاره، کار پروژه حسابرسی رایانه‌ای شروع و اولین اقدام آن تهیه و ارسال طرح مربوط به معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور بوده است؛ ضمن آنکه در ترکیب اعضای کارگروه قبلی تجدیدنظر و اعضای جدید انتخاب شده و به‌زودی کار خود را با جدیت آغاز خواهند کرد.

حسابرس
امیدواریم تلاشهای شما برای توسعه حرفه حسابداری و حسابرسی کشور به ثمر برسد. برای شما و سازمان حسابرسی آرزوی موفقیت داریم.

منبع:مجله حسابرس
نوع مطلب : حسابرسی وحسابداری، 
برچسب ها : استاد احمد فاضلی، حسابرس، حسابرسی، سازمان حسابرسی، گفتگو با استاد احمد فاضلی،
لینک های مرتبط :


شنبه 27 بهمن 1397 12:50 ب.ظ
Everything is very open with a precise clarification of the issues.

It was truly informative. Your website is useful. Thank you for sharing!
جمعه 21 اردیبهشت 1397 08:21 ب.ظ
украинские кредиты займы на карточку
займы круглосуточно онлайн
деньги на карту кредит
займ на карту онлайн
кредити онлайн без відмови
онлайн позика на карту
онлайн кредит круглосуточно
دوشنبه 10 اردیبهشت 1397 05:43 ب.ظ
upowex фитнес резинки
резинки для фитнеса bodbands
фитнес резинка zelart
спортивная резинка купить
резинки для фитнеса одесса
شنبه 1 مهر 1396 07:01 ب.ظ
What's up every one, here every person is sharing such knowledge,
therefore it's fastidious to read this weblog, and I used to pay
a quick visit this website daily.
شنبه 18 شهریور 1396 03:12 ق.ظ
I am curious to find out what blog platform you are using?

I'm experiencing some small security issues with my latest site and I'd like to find something more safe.
Do you have any recommendations?
دوشنبه 30 مرداد 1396 11:50 ق.ظ
Wow, marvelous blog layout! How lengthy have you been running a blog for?
you made blogging look easy. The full glance of your web site is magnificent, let alone the content!
جمعه 25 فروردین 1396 07:04 ب.ظ
Wow! This blog looks just like my old one! It's
on a completely different topic but it has pretty much the same page layout and design. Excellent choice of colors!
پنجشنبه 24 تیر 1395 11:50 ق.ظ
با سلام خدمت استاد عزیرم بنده یکی از دانشجویان سال 78 دانشگاه سما هستم و همیشه بخاطر زحمات شما سپاسگذارم و افتخار این دارم که دانشجوی شما بودم آرزوی سلامتی براتون دارم
ali accبا سپاس
به اطلاع ایشان خواهیم رساند
سه شنبه 5 آبان 1394 07:37 ب.ظ
سلام استاد غزیزم.
همیشه بر بلندای سرسبزترین افق ها
شاگرد همیشگیتئن
یکشنبه 3 دی 1391 09:03 ق.ظ
با سلام و خسته نباشید . میخواستم بگم من سال 89 توی مقطع کاردانی دانشجوی حسابرسی شما بودم و الان که دارم حسابرسی 2 رو میخونم واقعا قدر درس دادن شما رو فهمیدم و خواستم ازتون تشکر کنم و قدرانی کنم و از اینکه مطلبتون و اینجا خوندم خیلی خوشحال شدم .ایشاله همیشه موفق باشین .بازم ممنونم .
ali accسلام آقای شعاعی ممنون بخاطر پیامتون،ولی ما هم از دانشجویان سال 90 جناب استاد فاضلی هستیم و این پیغام شما رو به ایشون میرسونیم.
با سپاس
مدیریت گروه تفرشی
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


 
 
برچسب ها
پیوندها
آخرین مطالب
 
   
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو