تبلیغات
ارائه خدمات مالی مالیاتی و حسابرسی - اقتصاد مقاومتی
 
درباره وبلاگ


با سلام خدمت بازدید کننده های محترم
در حال مشاهده یکی از بلاگهای موسسه خدمات مالی و مدیریت كوشا فهیم موفق هستید.
این گروه آمادگی برای هرگونه مشاوره و اجرای خدمات حسابداری مالی، مالیاتی و حسابرسی را دارد.
برای مشاهده خدمات ما روی لینک خدمات کلیک کنید.
برای استفاده از خدمات ما با تلفن زیر تماس حاصل بفرمایید.
09354066234: تفرشی

مدیر وبلاگ : ali acc
موضوعات
نویسندگان
نظرسنجی
نحوه آشنایی و ورود شما به این سایت چگونه بوده؟
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
ارائه خدمات مالی مالیاتی و حسابرسی
امور حسابداری مالی مالیاتی و حسابرسی خود را به متخصصین این رشته بسپارید
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               خدمات ما             RSS                  ATOM
دوشنبه 22 آبان 1391 :: نویسنده : ali acc
اقتصاد مقاومتی

Economic strength

با سلام خدمت همراهان همیشگی عزیز

خدمت شما عرض شود چند ترمی است که در دانشگاه بعضی از اساتید دانشجویان رو الزام به ارئه کنفرانس های جامع و تحقیقات اساسی کرده اند که جا دارد همینجا به خاطر این اندیشه خردمندانه از ایشان قدردانی نماییم.

سخنی کوتاه

این مطالب فعلا با کم و کاستی هایی همراهه که به مرور اصلاح و کامل خواهد شد چون هنوز تحقیقات ادامه دارد


در این ترم تا همین هفته پیش سوژه مقاله من معلوم نشده بود و بهعلت نبودنم در جلسه اول همه سوژه ها پر شده بود و چند سوژه آن که من خیلی تمایل داشتم  ارائه بدم را دوستان برای ارائه انتخاب کرده بودنند،(از قدیم گفتند سحر خیز باش تا کام روا باشی) خب بگذریم"به اصرار من به استاد گرام که که موضوعی ندارم برای ارائه بعد چند هفته ای به خاطر مشغله زیاد ایشون بالاخره موضوعی به من دادند که الارقم میل باطنی من که تمایل نداشتم این موضوع رو کنفرانس بدهم ولی چون موضوع دیگری نبود قبول کردم"اینکه علاقه ای به ارائه این موضوع نداشتم به خاطر این بود که رشته تخصصی من حسابداری بوده و مقاله واگذار شده به  من اقتصادی و البته نکته مهم اینجاست که بیشتر سیاسی است و کسانی که من را میشناسند میدانند که من هیچ تمایلی به موضوعات سیاسی نداشتم و ندارم و کنفرانس دادن این موضوع برایم کمی دشوار است،1-به خاطر دلیل قبلی که گفتم و 2-این موضوع موضوع اقتصادی نیست که در دنیا خیلی مطرح باشد و افرادی زیادی وقت روی آن گذاشته باشند که ما همه را بخوانیم و از توش 1 چیزی در بیارییم،ولی ب هر حال کاری که شده.

قبل از هر چیز باید خدمت خوانندگان محترم عرض کنم که این صرفا یک مقاله به زبان یک دانشجو است و در آن قصد هیچگونه توهین تمسخر به هیچ یک از افراد جامعه چه خاص و چه عام نیست و صرفا اگر سوالی شده یا حرفی زده شده که ممکن بود به نظرتان کمی تند بیاید من از همه دوستان عذر میخواهم و دلیل این بوده که دوست نداشتم با دیدی تملق آمییز به موضوع نگاه کنم و ایده های خودم را پشت یک مشت تملق و دروغ پنهان کنم.
پس بازهم تاکید میکنم که این مقاله صرفا برای دیدی جدید به این موضوع پرداخته شده و هیچ قصد دیگری در آن نبوده ونیست.
اقتصاد مقاومتی از کلام مقام معظم رهبری تا وزیر اقتصاد دوران جنگ


مقام معظم رهبری در چند سال اخیر بحث اقتصاد مقاومتی را مطرح و از آن به عنوان روشی مهم در تغییر مسیر حرکت اقتصادی کشور یاد کردند؛ روشی که در برابر هجمه های غرب همانند سدی محکم کارآمد شد.

اعمال تحریم های یک جانبه و غیرقانونی، همواره یکی از ابزارهای نظام سلطه برای وارد آوردن فشار به نظام جمهوری اسلامی ایران بوده است، هرچند اندکی پس از پیروزی انقلاب اسلامی و پس از تسخیر لانه جاسوسی، آمریکا قانون تحریم نظام جمهوری اسلامی ایران را به اجرا گذاشت و در طول سی سال گذشته نیز همواره بر حجم این تحریم ها افزوده شد.

در مقابل اتخاذ چنین رویکردی، مقام معظم رهبری بحث اقتصاد مقاومتی را مطرح و از آن به عنوان روشی مهم در تغییر مسیر حرکت اقتصادی کشور یادکردند؛ از این رو در این مقاله به اقتصاد مقاومتی در سال های جنگ، مباحث علمی، همچنین بایدهای مطرح شده در بیانات مقام معظم رهبری در زمینه عبور از پیچ توسعه و پشت سرگذاردن شرایط حاکم بر اقتصاد کشور پرداخته می شود.

پیش از پیروزی انقلاب با این‌که دومین ذخایر گازی جهان متعلق به ما بود، شهروندان ما ‌-جز در یک شهر- از نعمت گاز محروم بودند. علاوه بر آن، مردم شهرها و روستاهای ایران از خطوط ارتباطی مناسب و دیگر خدمات زیربنایی هم بی‌بهره بودند. از ظرفیت دریاهای ما در شمال و جنوب استفاده‌ مناسبی نمی‌شد. مسائل نفتی غلبه‌ خود را بر اقتصاد ایران تحمیل کرده بود و به طور کلی اقتصاد ایران نمونه‌ کامل یک اقتصاد وابسته‌ به نفت بود.

در چنین شرایطی جنگ تحمیلی آغاز شد؛ جنگی غافلگیرانه که همزمان با آن فروش کالاهای مختلف به ایران تحریم شد. این تحریم تا ‌جایی پیش رفت که ژاپنی‌ها فروش موتور قایق بلم را هم با این بهانه‌ ‌که ممکن است مورد استفاده‌ نظامی قرار بگیرد، به ما ممنوع کردند. شرایط به گونه‌ای بود که حتی سیم خاردار هم به ما نمی‌فروختند. در واقع ما نه‌تنها با صدام که با یک جبهه‌ جهانی می‌جنگیدیم؛ سوپراتانداردهای فرانسوی، آواکس‌های آمریکایی، تانک‌های تی۷۲ شوروی، تانک‌های چیفتن و توپ‌های عظیم انگلیسی که شیمیایی هم پرتاب می‌کردند، تانک‌های لئوپارد آلمانی و کمک‌های بسیار دیگری که رژیم بعثی از آنها برخوردار بود تا با ایران مقابله کند.

ما به جای این‌که «انفعالی» عمل کنیم، رویکرد «فعال» را اتخاذ کردیم. گفتیم اگر پول نداریم، باید بهینه مصرف کنیم. بر این اساس تأمین نیازهای اساسی مردم در اولویت قرار گرفت و تولید داخلی را با تمام ظرفیت فعال کردیم، مابقی نیازمان را هم از خارج وارد کردیم. برای تولیدکنندگان داخلی، سیاست‌های تشویقی در نظر گرفتیم که به اشتغال‌زایی و خودکفایی در تولید برخی کالاها منجر شد. سیاست مهم دیگر ما در حوزه‌ پولی بود. برای اولین بار تسهیلات بانکی را نیز به سمت تولید هدایت کردیم.

در سال‌های ۶۴ تا ۶۷ در حالی که رشد بخش بازرگانی و غیر تولیدی از 15 درصد به 0.8 رسید، رشد بخش‌های تولیدی مانند صنعت، کشاورزی و ساختمان‌ تا 24.9 درصد رسید؛ بنابراین وضع اشتغال هم بهبود پیدا کرد. برای دفاع از تولید نیز تصمیم گرفتیم با اتخاذ سیاست فعال و هوشمند در نظام تعرفه‌ها و نیز جایزه‌ها و یارانه صادراتی، واردات را گران و صادرات را ارزان کنیم. با این تدبیر ظرف یک سال صادرات ما دوبرابر شد و به حدود یک میلیارد دلار رسید.

در ابتدای انقلاب اسلامی و در زمانی که تحریم‌ها شدت گرفته بود، یکی از راهبردهای ما برای رهایی از تحریم‌ها، مذاکره با دیگر کشورها و ایجاد حساب‌های تهاتری مبادله‌ کالا با کالا میان دو شرکت بود؛ برای مثال ما در آن زمان با شرکت‌های وست‌آلفاین اتریش، اینتربراس برزیل و ماروبنی ژاپن حساب تهاتری برقرار کردیم و کالاها را بدون تبادل ارز و در مقابل صادرات نفت می‌خریدیم.

به گفته دکتر محمدجواد ایروانی، وزیر اقتصاد دوران دفاع مقدس، رهبر معظم انقلاب در همان سال های نخست جنگ هم به دنبال پی ریزی اقتصاد مقاومتی برای توانمند شدن در برابر هجمه های دشمن بودند.

دکتر ایروانی در این باره می گوید: ‹‹در اولین جلسه‌ای که در زمان ریاست‌جمهوری آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای، به عنوان وزیر اقتصاد خدمتشان رسیدم، ایشان به رونق اقتصادی از طریق رشد تولید و حمایت از فعالان اقتصادی توجه دادند و این‌که سیاست‌های پولی تولیدمحور را پیگیری و اجرا کنیم. ایشان در مورد مالیات‌ها رویکرد ایجاد اعتماد متقابل را داشتند››.

نگاهی به رویکرد رهبری و تأکید ایشان در دهه سوم انقلاب نیز که آن را «دهه‌ پیشرفت و عدالت» نامیده‌اند، نشان دهنده آن است که تاکید ایشان بر محور مسائل اقتصادی بوده است.

تأکید رهبر معظم انقلاب بر انضباط، وجدان کاری، نوآوری و شکوفایی، اصلاح الگوی مصرف، همت مضاعف و کار مضاعف، جهاد اقتصادی و تولید ملی، همگی حاکی از این رویکرد در دهه سوم از انقلاب اسلامی و لزوم پاسخگویی به این نیازمندی‌های انقلاب بوده است.

در این سال‌ها رهبر انقلاب به مسئله‌هایی تأکید فرمودند که لازمه‌ تحقق آنها از نظر دانش اقتصاد، ‌مسأله «انتقال بخشی» است.

ایشان با تأکید بر مجموعه‌ای از «صنایع فوق پیشرفته» (High Tech) مثل «نانوتکنولوژی»، «بیوتکنولوژی»، «هوافضا» و «هسته‌ای» بر این نکته توجه دارند که اشتغال و رشد اقتصادی در دهه‌های آینده بیشتر بر دوش فناوریی‌های نوین خواهد بود. این آینده‌پژوهی ایجاب می‌کند که نسبت به صنایع قدیمی خودمان نوعی تخریب سازنده داشته باشیم و با انتقال کار و سرمایه‌ ایرانی به بخش‌های نوآور با ارزش افزوده بالا و با ثمربخشی بیشتر، از آنها حمایت کنیم.

برای خروج از جهان در حال توسعه و تبدیل شدن به کشوری پیشرفته می باید را از این دور باطل توسعه صنعتی به بیرون پرتاب کنیم و وارد دنیای پیشرفته‌ فناوری‌های نوین شویم.

تأکیدهای رهبر معظم انقلاب در حوزه‌ صنایع خاص و در بازدیدهایی که از نمایشگاه‌های علوم و فناوری انجام دادند، همچنین نگاهی که ایشان به مسئله تولید علم دارند و این‌که باید ثروت را از علم تولید کنیم و به روزی برسیم که شیرهای لوله‌های نفت خودمان را بسته و تولید ثروت در کشورمان را روی علم بنا کنیم، همگی در مسیر پیشرفته شدن است.

باید تمهیدی به‌کار ببریم که بخش های راهبردی مانند کشاورزی و صنعت نفت و فولاد، نه تنها‌ نیازهای صد میلیون ایرانی را برای دهه‌های آتی،‌ با صرف کار و سرمایه کمتر و‌ به‌طور کامل تأمین کند بلکه بازارهای 15 کشور منطقه با جمعیتی افزون بر 300 میلیون نفر منطقه را نیز زیر پوشش قرار دهیم و خود را از وابستگی به دلارهای نفتی حاصل از خام فروشی رهایی دهیم.

حمایت از کار و سرمایه ایرانی این نیست که در یک تقسیم کار بین‌المللی خودمان را پیشرو در تبدیل شدن به کارخانه‌ دنیا قرار دهیم و با قرار گرفتن در نقشه‌ دشمن بخواهیم به کشورهایی مانند چین و اندونزی و مالزی بپیوندیم بلکه باید به سناریوهای رقیب توجه کنیم؛ سناریوهایی که عرصه‌ اقتصاد ملی در قرن بیست‌ویکم را عرصه کارآفرینی، تولید و ارزش افزوده در صنایع فوق پیشرفته می‌دانند.

کار و سرمایه‌ ایرانی در قرن بیست و یکم می‌تواند و باید مشغول تولید و فروش فرمول‌های علمی، دانش فنی های مختلف، تولید علم، طراحی صنایع گوناگون و ماشین‌آلات صنعتی شود و پیشروانه عرصه‌های ناشکفته و ناگشوده‌ علم را در حوزه صنعت و تولید به دست بگیرد.

تأکیدهای رهبر انقلاب و پیش‌ از آن تأکیدهای حضرت امام رضوان‌الله‌علیه بر مقوله‌ خودکفایی، ناظر بر این نبوده و نیست که ما درهای ورودی کشور را به روی دنیا ببندیم و از مزیت‌ها و فرصت‌های اقتصاد جهانی استفاده نکنیم، بلکه همواره این توجه وجود داشته که ما با تقویت پایه‌های ملی اقتصاد و با حمایتی که در مراحل اولیه از سوی بازارهای داخلی از ظرفیت‌های مولد اقتصادی باید کرد،‌ می‌توانیم حضور مؤثری در بازارهای جهانی داشته باشیم.

هر چند اعمال تحریم های یک جانبه و غیرقانونی، همواره یکی از ابزارهای نظام سلطه برای وارد آوردن فشار به نظام جمهوری اسلامی ایران بوده است و در طول سی سال گذشته نیز همواره بر حجم این تحریم ها افزوده شد.

در مقابل اتخاذ چنین رویکردی ازسوی غرب مقام معظم رهبری بحث اقتصاد مقاومتی را مطرح و آن را به عنوان یک روش مهم در تغییر مسیر حرکت اقتصادی کشور عنوان کردند که در ذیل به پاره ای از  بیانات و راهبردهای ایشان در این باره اشاره می شود:

هدف دشمن قطع رابطه ملت با نظام جمهوری اسلامی است

‹‹ ما امروز در مقابل یک فشار جهانى قرار داریم. دشمنى وجود دارد در دنیا که می خواهد با فشار اقتصادى و با تحریم و با این کارهایى که شماها می دانید، سلطه‌ اهریمنى خودش را برگرداند به این کشور.

هدف این است. یک کشور به این خوبى، با این همه منابع، منابع طبیعى، با این موقعیت استراتژیک، با همه‌ امکانات، زیر نگین یک قدرتى در دنیا بوده؛ یک روز انگلیسی ها بودند، یک روز آمریکایى‌ها بودند - در واقع نظام سلطه، دستگاه سلطه، امپراتورى سلطه.

حالا آمریکا یک گوشه‌اى از این امپراتورى است، اینها مسلط بودند بر این کشور؛ انقلاب دست اینها را کوتاه کرده. سلطه می خواهد برگردد به این کشور. همه این تلاش ها براى این است. مسئله انرژى هسته‌اى بهانه است. آن کسانى که خیال می کنند اگر ما مسئله‌ انرژى هسته‌اى را حل کردیم، مشکلات حل خواهد شد، خطا می کنند. مسئله انرژى هسته‌اى را مطرح می کنند، مسئله‌ حقوق بشر را مطرح می کنند، مسائل گوناگون را مطرح می کنند، که اینها بهانه است.

مسئله، مسئله‌ فشار است، می خواهند یک ملت را به زانو در بیاورند؛ می خواهند انقلاب را زمین بزنند. یکى از کارهاى مهم همین تحریم اقتصادى است. می گویند ما طرفمان ملت ایران نیست! دروغ می گویند؛ اصلاً طرف، ملت ایران است.››.

بیانات در دیدار جمعی از کارآفرینان سراسر کشور/ 16 شهریور 1389

شعارهاى سال حلقه‌هایى بود براى ایجاد یک منظومه‌ کامل در زمینه‌ مسائل اقتصاد

‹‹ما چند سال پیش «اقتصاد مقاومتى» را مطرح کردیم. همه‌ کسانى که ناظر مسائل گوناگون بودند، می توانستند حدس بزنند که هدف دشمن، فشار اقتصادى بر کشور است. معلوم بود و طراحى‌ها نشان می داد که اینها می خواهند روى اقتصاد کشور متمرکز شوند.

اقتصاد کشور ما براى آنها نقطه‌ مهمى است. هدف دشمن این بود که روى اقتصاد متمرکز شود، به رشد ملى لطمه بزند، به اشتغال لطمه بزند، طبعاً رفاه ملى دچار اختلال و خطر شود، مردم دچار مشکل شوند، دلزده بشوند، از نظام اسلامى جدا شوند؛ هدف فشار اقتصادى دشمن این است و این محسوس بود؛ این را انسان می توانست مشاهده کند.

من سال ۸۶ در صحن مطهر على‌بن‌موسى‌الرضا (علیه الصّلاة و السّلام) در سخنرانىِ اول سال گفتم که اینها دارند مسئله‌ اقتصاد را پیگیرى می کنند؛ بعد هم آدم می تواند فرض کند که این شعارهاى سال حلقه‌هایى بود براى ایجاد یک منظومه‌ کامل در زمینه‌ مسائل اقتصاد؛ یعنى اصلاح الگوى مصرف، مسئله‌ جلوگیرى از اسراف، مسئله‌ همت مضاعف و کار مضاعف، مسئله‌ جهاد اقتصادى و امسال تولید ملى و حمایت از کار و سرمایه‌ ایرانى.

ما اینها را به عنوان شعارهاى زودگذر مطرح نکردیم؛ اینها چیزهایى است که می تواند حرکت عمومى کشور را در زمینه‌ اقتصاد ساماندهى کند؛ می تواند ما را پیش ببرد. ما باید دنبال این راه باشیم››. بیانات در دیدار کارگزاران نظام/ سوم مرداد 1391

کاهش وابستگى به نفت یکى دیگر از الزام های اقتصاد مقاومتى است

‹‹کاهش وابستگى به نفت، یکى دیگر از الزام های اقتصاد مقاومتى است. این وابستگى، میراث شوم صد ساله ماست. اگر بتوانیم از همین فرصت که امروز وجود دارد، استفاده کنیم و تلاش کنیم نفت را با فعالیت هاى اقتصادىِ درآمدزاى دیگرى جایگزین کنیم، بزرگ ترین حرکت مهم را در زمینه‌ اقتصاد انجام داده‌ایم. امروز صنایع دانش‌بنیان از جمله‌ى کارهایى است که می تواند این خلأ را تا میزان زیادى پر کند. ظرفیت هاى گوناگونى در کشور وجود دارد که می تواند این خلأ را پر کند. همت را بر این بگماریم؛ برویم به سمت این که هرچه ممکن است، وابستگى خودمان را کم کنیم››. بیانات در دیدار کارگزاران نظام/ سوم مرداد 1391

هدفمند کردن یارانه‌ها در جهت شکل دادن به اقتصاد ملى است

‹‹به نظر ما طرح هاى «اقتصاد مقاومتى» جواب می دهد. همین مسئله سهمیه‌بندى بنزین که اشاره کردند، جواب داد. اگر چنانچه بنزین سهمیه‌بندى نمی شد، امروز مصرف بنزین ما از صد میلیون لیتر در روز بالاتر می رفت. توانستند این را کنترل کنند که خب، امروز در یک حد خیلى خوبى هست. حتى باید جورى باشد که هیچ به بیرون نیازى نباشد، که الحمدللّه‌ نیست. تحریم بنزین را در برنامه داشتند؛ اقتصاد مقاومتى تحریم بنزین را خنثى کرد. و بقیه‌ چیزهایى که مورد نیاز کشور است.

هدفمند کردن یارانه‌ها هم در جهت شکل دادن به اقتصاد ملى است؛ که اینها می تواند هم رونق ایجاد کند - در تولید، در اشتغال - و هم موجب رفاه شود؛ اینها مایه‌ رشد تولید کشور، رشد اقتصادى کشور، مایه‌ اقتدار یک کشور است. با رشد تولید، یک کشور در دنیا اقتدار حقیقى و آبروى بین‌المللى پیدا می کند. این کار بایستى به انجام برسد››.

بیانات در دیدار کارگزاران نظام/سوم مرداد 1391

استفاده‌ حداکثری از زمان و منابع و امکانات

‹‹استفاده حداکثرى از زمان و منابع و امکانات. از زمان باید حداکثر استفاده بشود. طرح هایى که سال هاى متمادى طول می کشید، امروز خوشبختانه با فاصله‌ کمترى انسان مى‌بیند که فلان کارخانه در ظرف دو سال، در ظرف هجده ماه به بهره‌بردارى رسید. باید این را در کشور تقویت کرد.

حرکت بر اساس برنامه، یکى از کارهاى اساسى است. تصمیم هاى خلق‌الساعه و تغییر مقررات، جزء ضربه‌هایى است که به «اقتصاد مقاومتى» وارد می شود و به مقاومت ملت ضربه می زند. این را هم دولت محترم، هم مجلس محترم باید توجه داشته باشند؛ نگذارند سیاست هاى اقتصادى کشور در هر زمانى دچار تذبذب و تغییرهاى بى‌مورد شود››.

بیانات در دیدار کارگزاران/ سوم مرداد 1391

اصل 44 با تأکید و اهتمام و دقت و وسواسِ هرچه بیشتر باید دنبال شود

‹‹بخش خصوصى را باید کمک کرد. این که ما «اقتصاد مقاومتى» را مطرح کردیم، خب، خود اقتصاد مقاومتى شرایطى دارد، ارکانى دارد؛ یکى از بخش هایش همین تکیه‌‌ به مردم است؛ همین سیاست هاى اصل 44 با تأکید و اهتمام و دقت و وسواسِ هرچه بیشتر باید دنبال شود؛ این جزء کارهاى اساسى شماست.

در بعضى از موارد، من از خود مسئولین کشور می شنوم که بخش خصوصى به خاطر کم‌‌توانى‌‌اش جلو نمى‌‌آید. خب، باید فکرى بکنید براى اینکه به بخش خصوصى توانبخشى بشود؛ حالا از طریق بانک هاست، از طریق قوانین لازم و مقرراتِ لازم است؛ از هر طریقى که لازم است، کارى کنید که بخش خصوصى، بخش مردمى، فعال شود.

بالاخره اقتصاد مقاومتى معنایش این است که ما یک اقتصادى داشته باشیم که هم روند رو به رشد اقتصادى در کشور محفوظ بماند، هم آسیب‌‌پذیرى‌‌اش کاهش پیدا کند. یعنى وضع اقتصادى کشور و نظام اقتصادى جورى باشد که در مقابل ترفندهاى دشمنان که همیشگى و به شکل هاى مختلف خواهد بود، کمتر آسیب ببیند و اختلال پیدا کند. یکى از شرایطش، استفاده از همه ظرفیت هاى دولتى و مردمى است؛ هم از فکرها و اندیشه‌‌ها و راهکارهایى که صاحبنظران می دهند، استفاده کنید، هم از سرمایه‌‌ها استفاده شود››.

بیانات در دیدار رئیس‌جمهوری و اعضاى هیئت دولت‌/ دوم شهریور 1391

واحدهاى کوچک و متوسط را فعال کنید

‹‹واحدهاى کوچک و متوسط را فعال کنید. البته خوشبختانه واحدهاى بزرگ ما فعالند، خوبند و سوددهى‌‌شان هم خوب است، کارشان هم خوب است، اشتغالشان هم خوب است؛ عمده واحدهاى بزرگ ما وضعشان اینجور است - لذا همان طور که گفتید، محصول سیمانمان، محصول فولادمان، محصولات عمده‌‌ى اینجورى‌‌مان خوب است - لیکن باید به فکر واحدهاى متوسط و کوچک باشید؛ اینها خیلى مهم است، اینها در زندگى مردم تأثیرات مستقیم دارد››.

بیانات در دیدار رئیس‌جمهوری و اعضاى هیئت دولت/ دوم شهریور 1391

باید منابع ارزى را درست مدیریت کرد

‹‹مسئله‌‌ منابع ارزى هم مسئله‌‌ى مهمى است که خب، حالا آقایان توجه دارید. روى این مسئله دقت کنید، خیلى باید کار کنید. واقعاً باید منابع ارزى را درست مدیریت کرد››.

بیانات در دیدار رئیس‌جمهوری و اعضاى هیئت دولت دوم شهریور 1391

یک مسئله هم در اقتصاد مقاومتى، مدیریت مصرف است

‹‹یک مسئله هم در اقتصاد مقاومتى، مدیریت مصرف است. مصرف هم باید مدیریت شود. این قضیه‌‌ اسراف و زیاده‌‌روى، قضیه‌‌ مهمى در کشور است. خب، حالا چگونه باید جلوى اسراف را گرفت؟ فرهنگ‌‌سازى هم لازم است، اقدام عملى هم لازم است. فرهنگ‌‌سازى‌‌اش بیشتر به عهده‌‌ رسانه‌‌هاست. واقعاً در این زمینه، هم صدا و سیما در درجه‌‌ى اول و بیش از همه مسئولیت دارد، هم دستگاه‌‌هاى دیگر مسئولیت دارند››.

بیانات در دیدار رئیس‌جمهوری و اعضاى هیئت دولت‌ دوم شهریور 1391

به مصرف تولیدات داخلى هم اهمیت بدهید

‹‹به مصرف تولیدات داخلى هم اهمیت بدهید. در دستگاه شما، در وزارتخانه‌‌ شما، اگر کار جدیدى انجام می گیرد، اگر چیز جدیدى خریده می شود، اگر همین اقلام روزمره‌‌اى که مورد نیاز وزارتخانه است، تهیه می شود، سعى کنید همه‌‌اش از داخل باشد؛ اصرار بر این داشته باشید؛ خود این، یک قلم خیلى بزرگى می شود. اصلاً ممنوع کنید و بگویید هیچ کس حق ندارد در این وزارتخانه جنس خارجى مصرف کند››.

بیانات در دیدار رئیس‌جمهوری و اعضاى هیئت دولت‌ دوم شهریور 1391

مسئله‌‌ دیگر در سرفصل اقتصاد مقاومتى، اقتصاد دانش‌‌بنیان است

‹‹یک مسئله دیگر در سرفصل اقتصاد مقاومتى، اقتصاد دانش‌‌بنیان است. این بخش شرکت هاى دانش‌‌بنیان و فعالیت هاى اقتصادى دانش‌‌بنیان خیلى جاده‌‌ى باز و امیدبخشى است. البته آنها گلایه‌‌هایى هم داشتند. به نظر من دوستان مسئول در دولت که کارشان به این بخش ارتباط پیدا می کند - چه وزارت صنعت و معدن و تجارت، چه وزات علوم - به این مسئله‌‌ شرکت هاى دانش‌‌بنیان بپردازند و گلایه‌‌هاشان را بشنوند و آنها را برطرف کنند››.

بیانات در دیدار رئیس‌جمهوری و اعضاى هیئت دولت/ دوم شهریور 13921

اقتصاد مقاومتى معنایش حصار کشیدن دور خود نیست

‹‹آنچه به نظر ما رسیده، اقتصاد مقاومتى بوده. البته اقتصاد مقاومتى فقط جنبه نفى نیست؛ این جور نیست که اقتصاد مقاومتى معنایش حصار کشیدن دور خود و فقط انجام یک کارهاى تدافعى باشد؛ نه، اقتصاد مقاومتى یعنى آن اقتصادى که به یک ملت امکان می دهد و اجازه می دهد که حتى در شرایط فشار هم رشد و شکوفایى خودشان را داشته باشند؛ یعنى آن اقتصادى که در شرایط فشار، در شرایط تحریم، در شرایط دشمنى‌ها و خصومت هاى شدید می تواند تضمین کننده‌ رشد و شکوفایى یک کشور باشد.

بیانات در دیدار دانشجویان/ 16 مرداد 1391

ایجاد امنیت برای نیروی کار و سرمایه و جلوگیری از دزدی از کیسه ملت

‹‹از ابعاد مختلف، کارهاى گوناگونى باید انجام بگیرد: مسئله‌ تقویت مهارت ها در محیط کار، مسئله‌ نگرش هاى درست مدیریتى، مسئله‌ توانمندسازى نیروى کار، مسئله‌ ایجاد احساس امنیت؛ هم براى کارگر، هم براى سرمایه‌گذار - یعنى برنامه‌ها، قوانین و مقررات باید جورى باشد که هم کارگر احساس امنیت کند و خاطرجمع باشد، هم سرمایه‌گذار احساس امنیت کند - مسئله مواجهه‌ درست با اخلال اقتصادى. یکى از اخلال هاى اقتصادى، مسئله‌ قاچاق است. یکى از اخلال هاى اقتصادى، سوءاستفاده‌هاى گوناگون از سرمایه‌هاى ملى است؛ از ذخایر متعلق به مردم در بانک هاى کشور است. کسانى با یک نامى از تسهیلات استفاده می کنند، اما در جاى دیگرى مصرف می کنند؛ این خیانت است، این دزدى است. گاهى دزدى از کیسه‌ یک نفر است، گاهى دزدى از کیسه‌ یک ملت است؛ این سنگین‌تر است. با این اخلال ها باید مواجهه بشود››.

‹‹چند سال قبل از این که من راجع به فساد اقتصادى به سران سه قوه نامه نوشتم و تأکید کردم، بعضى‌ها ترسیدند، گفتند ممکن است سرمایه‌گذار از این هشدارها پا عقب بکشد. من گفتم قضیه بعکس است؛ سرمایه‌گذار - آن کسى که می خواهد از طریق سالمى در کشور فعالیت اقتصادى کند - از این که ببیند ما با فساد اقتصادى و با مفسد اقتصادى مبارزه می کنیم، خوشحال می شود. ما باید بتوانیم این مبارزه‌ درست را در سطح قانونى انجام بدهیم››.

بیانات در اجتماع کارگران کارخانجات تولیدى داروپخش/‌ 14 اردیبهشت 1391

ایجاد مزیت هاى رقابتى و فرهنگ سازی

‹‹ما باید به ایجاد مزیت هاى رقابتى توجه کنیم. ما می گوییم تولید داخلى. البته امروز خوشبختانه در زمینه‌ تولید داخلى پیشرفت هاى زیادى به وجود آمده. مطمئناً آن مقدارى که در ذاکره‌ عمومى مردم هست، کمتر است از آن مقدارى که کار انجام گرفته. این کار نو و برجسته‌اى که خوشبختانه در این شرکت انجام گرفته و ما امروز دیدیم، خیلى باارزش است؛ تأسیس، ایجاد و راه‌اندازى‌اش، به وسیله‌ نیروى داخلى و در مدت کوتاهى؛ طراحى‌اش داخلى، ساختش داخلى، وسایلش داخلى. لیکن در خصوص برجسته کردن تولید ملى، مسئله‌ کیفیت خیلى مهم است؛ که مدیریت هاى تولیدى و کارگرهاى عزیز باید به این مسئله توجه کنند.


مسئله‌ قابل رقابت بودن قیمت تمام‌شده مهم است و باید به آن توجه کنند که این البته کمک دولت را می خواهد. اینها کارهاى فراوانى است که باید انجام بگیرد. این کارها فقط بر عهده‌ دولت هم نیست؛ دولت، مجلس شوراى اسلامى، دستگاه‌هاى گوناگون مدیریتى، بخش خصوصى، آحاد مردم، فرهنگ‌سازان جامعه - آن کسانى که با بیاناتِ خودشان براى مردم فرهنگ می سازند - تبلیغات صدا و سیما، همه‌ اینها باید در خدمت تولید ملى قرار بگیرد. اگر ما موفق شدیم این کار را انجام بدهیم، بدانید ضربه‌ سختى بر دشمنان خونخوارمان وارد خواهد آمد››.

بیانات در اجتماع کارگران کارخانجات تولیدى داروپخش/‌ 14 اردیبهشت
نوع مطلب : اقتصاد مقاومتی، اقتصاد، 
برچسب ها : اقتصاد مقاومتی، تحریم ها، اقتصاد، رمز شکست تحریم ها، اقتصادی، مقاله، Economic،
لینک های مرتبط :


پنجشنبه 12 مهر 1397 04:42 ق.ظ
The mainstage comes after Performing Courses.
دوشنبه 17 اردیبهشت 1397 10:54 ب.ظ
There are various kinds of HVAC methods.
جمعه 14 اردیبهشت 1397 11:16 ق.ظ
It might be time for a tree trimming.
پنجشنبه 13 اردیبهشت 1397 01:04 ب.ظ
Window tint is designed to adhere on to the glass.
چهارشنبه 12 اردیبهشت 1397 04:16 ب.ظ
Flat, Foam or Single Ply Roofing - Repair.
شنبه 18 فروردین 1397 08:48 ب.ظ
Black poisonous mold seems black or dark green.
پنجشنبه 9 فروردین 1397 08:40 ق.ظ
Tow Truck & Wrecker Towing Service North Houston TX.
جمعه 11 اسفند 1396 04:47 ق.ظ
Link exchange is nothing else but it is just placing the other person's web site link
on your page at suitable place and other person will also do
same in support of you.
شنبه 5 اسفند 1396 10:25 ق.ظ
The job outlook for insurance brokers is good.
چهارشنبه 2 اسفند 1396 12:27 ب.ظ
We customise cleansing companies to satisfy your wants.
سه شنبه 1 اسفند 1396 08:48 ق.ظ
ECM, PCM, as well as ECU are manufacturer particular.
پنجشنبه 26 بهمن 1396 04:16 ب.ظ
Get the app, and request towing service.
یکشنبه 22 بهمن 1396 02:03 ق.ظ
Oh my goodness! Incredible article dude! Many thanks, However I
am going through issues with your RSS. I don't
understand why I can't subscribe to it. Is there
anybody having the same RSS issues? Anyone that knows the answer
will you kindly respond? Thanks!!
سه شنبه 17 بهمن 1396 07:48 ق.ظ
Thanks for any other informative blog. The place else may I get that
kind of info written in such a perfect means? I've a venture that I am just now working on, and I've been at the look out for such information.
چهارشنبه 11 بهمن 1396 12:20 ب.ظ
Please let me know if you're looking for a article author for your
site. You have some really great posts and I feel I would be a good
asset. If you ever want to take some of the load off,
I'd love to write some content for your blog in exchange for a link back to mine.

Please send me an email if interested. Many thanks!
یکشنبه 24 دی 1396 01:13 ب.ظ
Pretty nice post. I just stumbled upon your weblog and wished to say that I have really enjoyed surfing around your blog posts.

After all I will be subscribing to your feed and
I hope you write again very soon!
پنجشنبه 23 آذر 1396 12:47 ق.ظ
I always spent my half an hour to read this blog's articles all the time along with a mug of coffee.
سه شنبه 14 آذر 1396 02:10 ب.ظ
hello there and thank you for your information – I have
definitely picked up something new from right here.
I did however expertise several technical points using this site, since I experienced to reload the web site many times previous to I could get it to load correctly.
I had been wondering if your web hosting is OK? Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will very frequently affect
your placement in google and could damage your high quality score
if ads and marketing with Adwords. Anyway I am adding this
RSS to my email and could look out for a lot more of your respective interesting content.
Ensure that you update this again soon.
دوشنبه 22 آبان 1396 09:15 ق.ظ
I'm really inspired together with your writing talents and also with the structure in your weblog.
Is that this a paid topic or did you modify it yourself?
Anyway stay up the nice quality writing, it is rare to peer a nice blog like this one
today..
جمعه 19 آبان 1396 11:17 ب.ظ
I'm not sure why but this web site is loading very slow for me.
Is anyone else having this issue or is it a problem on my end?
I'll check back later and see if the problem still exists.
جمعه 19 آبان 1396 07:42 ق.ظ
Thanks for some other informative site.
The place else may I am getting that kind of info written in such a perfect manner?
I've a undertaking that I'm simply now operating on, and I've been on the glance out for such info.
پنجشنبه 18 آبان 1396 08:57 ق.ظ
I loved as much as you'll receive carried out right here.
The sketch is attractive, your authored subject matter
stylish. nonetheless, you command get bought an edginess over
that you wish be delivering the following.
unwell unquestionably come further formerly again as
exactly the same nearly very often inside case you shield this increase.
یکشنبه 15 مرداد 1396 05:40 ب.ظ
Hi my friend! I want to say that this post is awesome, nice written and include
approximately all vital infos. I'd like to look extra posts like this .
سه شنبه 29 فروردین 1396 01:04 ب.ظ
Good day! I know this is kinda off topic however I'd figured I'd ask.
Would you be interested in exchanging links or maybe guest authoring a blog article
or vice-versa? My site addresses a lot of
the same subjects as yours and I feel we could greatly benefit from each other.
If you're interested feel free to send me an e-mail.
I look forward to hearing from you! Great blog by the way!
سه شنبه 15 فروردین 1396 11:52 ق.ظ
Thanks in support of sharing such a good thinking, paragraph is pleasant, thats why i have read
it entirely
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


 
 
برچسب ها
پیوندها
آخرین مطالب